Společnost Technické služby Tábor s.r.o. převzala dne 28. 2. 2020 v Českých Budějovicích z rukou hejtmanky Jihočeského kraje a náměstkyně ministryně práce s sociálních věcí ocenění pro společnost přátelskou zaměstnávání osob 55+.
S projektem přišlo na zaměstnavatelský trh ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci své politiky Implementace stárnutí na krajské úrovni a Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů.
Hejtmanka Ivana Stráská na soutěži vyzdvihuje zejména to, že si všímá přínosů starších spoluobčanů pro naši společnost. „Často se, bohužel, setkáváme s tím, že jsou naši senioři přehlíženi. Přitom by ale tato společnost bez seniorů, jejich zkušeností a práce nemohla fungovat. Považuji proto za velmi dobrý krok, že oceňujeme firmy, které s nimi dokážou pracovat a využít jejich potenciál. Který jistě není malý. Všem zúčastněným firmám pak chci poděkovat za to, že je umějí zařadit do jednoho kolektivu s mladými a vytvářejí pro ně takové podmínky, že u nich zůstávají a jsou pro ně obohacením,“ zdůraznila hejtmanka.
Zastupující náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Kateřina Štěpánková připomněla, že v současné době úřady práce evidují 52 tisíc lidí starších 55 let. Tedy čtvrtinu z celkového počtu. Pozitivní naopak je, že toto číslo postupně klesá. „Osoby starší 55 let tvoří, bohužel, jednu z hlavních skupin, které hledají na trhu práce uplatnění. Jejich zaměstnávání řeší řada firem u nás i v zahraničí. Proto si velice vážím podobných aktivit, jako je projekt Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+, i všech, kteří se do něj aktivně zapojují,“ sdělila náměstkyně s tím, že je třeba odstraňovat předsudky, které mnohdy při zaměstnávání těchto osob panují.
„Do soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+ se mohli přihlásit zaměstnavatelé z jihu Čech, kteří zohledňují zaměstnávání lidí ve věku 55 a více let. A umožňují jim například flexibilní pracovní dobu či postupný odchod do důchodu. Kromě podnikatelských subjektů se soutěže mohly zúčastnit i státní a veřejná správa nebo neziskové organizace,“ připomněla koordinátorka projektu krajské politiky stárnutí Alena Bártíková z ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že dalším cílem projektu je osvěta v této oblasti a možnost poukázat na pozitivní potenciál v zaměstnávání starších lidí a odbourávání předsudků mnoha firem. V neposlední řadě jde také o přípravu na demografický vývoj společnosti, kdy postupné stárnutí populace zasáhne i oblast trhu práce.
Dalším smyslem soutěže je pak upozornit na to, že mnozí zaměstnavatelé nevidí skrytý potenciál starších pracovníků. „Právě oni mají více zkušeností, pracovních i životních, jsou flexibilnější, protože mají odrostlé děti, a chtějí se učit nové věci. Firmy, které pracují s těmito lidmi, vyzdvihují jejich loajalitu a zodpovědnost. Samozřejmě v některých oblastech, díky rozvoji technologií, potřebují pomoc,“ uzavřela Bártíková a poděkovala Jihočeskému kraji, který je jedním z partnerů tohoto projektu.